Nyhedsbrev nr. 64 – juni 2024

Udgivet 05/06-2024

Stentrykkets Venner afholdte foreningens 30. ordinære generalforsamling den 30 maj, i baggården foran det litografiske værksted. Arrangementet markerede foreningens 30-års jubilæum, og et betydningsfuldt generationsskifte i foreningens historie.

Mange medlemmer deltog i begivenheden og nød den gode stemning og det fine vejr. Flere prominente medlemmer og venner af foreningen, var mødt op for at fejre jubilæet og hylde den afgående kasserer og foreningsstifter, Bjarne Hansen.

Foreningsstifter træder tilbage

Ved generalforsamlingen fremlagde kasserer Bjarne Hansen foreningens økonomi for sidste gang. Han kunne berette, at regnskab og budget for henholdsvis 2023 og 2024 så sundt og godt ud, som det altid har gjort. Regnskab og budgetblev godkendt på generalforsamlingen.

Han understregede, at foreningen nu bevæger sig ind i en tid, hvor der skal gives plads til at nye initiativer kan vinde frem. Dette er vigtigt for at engagere de nye kræfter i foreningen og følge med tiden. Bjarne udtrykte dermed sin optimisme for fremtiden og følte sig på ingen måde vemodig ved at træde tilbage.

”Folk har spurgt mig, om det ikke er vemodigt at træde tilbage efter så mange år. Det er det ikke. Der er sket en løbende overlevering i bestyrelsen gennem de sidste år, tingene er kørt i stilling, og jeg kan se, at det går rigtig godt. Så det er slet ikke vemodigt, tværtimod.”

Foreningen takkede Bjarne for hans ekstraordinære engagement og dedikation, ved at overrække ham en buket blomster og et indrammet eksemplar af sidste års tryk, "Spøgelse i Park", udført af Peter Larsen. Bjarne blev meget glad for denne gestus

Barry Wilmont holdt efterfølgende en tale til ære for Bjarne, hvor han reflekterede over deres lange venskab og deres liv sammen ved kunsten og det litografiske værksted. Talen vakte gamle minder til live, og Bjarne kunne, som forudset, ikke holde sin fortællelyst tilbage, og han måtte flere gange bryde ind for at supplere taleren.

Stentrykkets Venner udtrykker sin dybeste taknemmelighed til Bjarne Hansen, for at have medvirket til foreningens stiftelse, og for at have repræsenteret foreningen i 30 år!

Ny bestyrelse

Ved generalforsamlingen d.30 maj, kunne bestyrelsen præsentere medlemmerne for foreningens nye bestyrelse. Bjarne Hansen, foreningens kasserer gennem 30 år, var på valg og ønskede ikke genvalg.

Phillip Studinski, suppleant i bestyrelsen og webmaster, blev valgt som foreningens nye kasserer.

Pernille Sichlau, foreningens sekretær, var ikke på valg, men ønskede af personlige årsager ikke at genopstille i bestyrelsen.

Karin Friis Hansen, medlem af foreningen, blev valgt som ny sekretær i bestyrelsen.

Karin arbejder professionelt inden for grafisk design og visuel kommunikation. Hun har lang erfaring inden for branchen, og har arbejdet med at udføre Art direction / grafisk design til virksomhedskampagner, hjemmesider, annoncer og meget mere. Karin er selvstændig indehaver af virksomheden Kontour Design. Læs mere på: https://www.kontur.design/om-kontur-design

Karin har med sine kreative evner indenfor grafisk design og visuel kommunikation præsenteret bestyrelsen for nye og spændende muligheder for at kommunikere foreningens budskab og virke ud til omverdenen.

Vi er spændte på at følge, hvordan Karin vil indgå i bestyrelsesarbejdet, og vi håber at hun finder det både sjovt og kreativt udfoldende.

Medlemssituation

Stentrykkets Venner har i øjeblikket 100 medlemmer, og vi har ingen ledige medlemskaber.

Der er i år, frem til generalforsamlingen, kommet tre nye medlemmer af foreningen. De har alle haft tålmodigheden med sig, og de har hver især stået på foreningens hjemmeside i ca. 2- 2,5 år.

Der forekommer en stigende interesse for at optage medlemskab i foreningen, og selvom dette er bekræftende og dejligt, er vi bekymrede over at se ventetiden på ventelisten stige og stige.

Vi er glade for at se at interessen for Stentrykkets Venner fortsat er intakt, blandt medlemmer og personer på ventelisten, og det er med stor fornøjelse at kunne byde de nye medlemmer velkommen!

Medlemskontingent hævet

På generalforsamlingen stillede bestyrelsen forslag til medlemmerne om at hæve medlemskontingentet fra 550 til 800 kroner.

Forslaget blev fremlagt til medlemmerne under forelæggelsen af budgettet for 2025, og punktet blev vedtaget uden indvindinger fra medlemmerne.

Den forestående kontingentforøgelse skyldes to ting:

  1. Bestyrelsen vil inddrage en ny professionel foreningsadministrator: Foreningens kasserer Bjarne Hansen træder tilbage fra sin post i bestyrelsen. Dette betyder, at bestyrelsen har iværksat at inddrage en professionel foreningsadministrator, til at løfte ansvaret for bogføring og regnskaber.
  2. Bestyrelsen vil introducere nye initiativer:Det er bestyrelsens vision, at foreningen udvikler sig og følger med tiden, at vi leverer værdi og forbliver relevante. Aktiviteterne indebærer blandt andet, at foreningen vil føre øgede udgifter til fotografer, videoproduktion, markedsføring og fremstilling af litografier. Dette skal føre til, at foreningen kan udkomme med flere udgivelser, mere regelmæssigt, til fordel for Stentrykkets Venners Kunstlegat. Det er med denne forståelse, at vi ser øgningen af kontingentet som en investering i vores forenings vitalitet og relevans. Som formand håber jeg, at medlemmerne kan se værdien i at gøre alt dette muligt også i fremtiden.